Pytanie do eksperta: jak przykleić płyty gipsowe do ściany?

Autor: Maria Szcześniak | Data: 11/04/2008

Więcej informacji znajdziesz na naszym nowym portalu Budowa i remont

Chciałbym wyłożyć ściany pomieszczenia płytami gipsowo-kartonowymi. W jaki sposób przygotować podłoże, jakiego kleju należy użyć? Słyszałem o klejeniu płyt do ściany na tzw. “placki”. Jak gęsto należy je nakładać na płytę ? 

Odpowiada Paweł Muras, ekspert firmy Knauf

Okładziny ścienne jako suchy tynk z płyt gipsowo-kartonowych Knauf  osadza się na podłożach o normalnej chłonności za pomocą kleju gipsowego Perflix lub masy szpachlowej Fugenfüller Leicht. Podłoża o dużej chłonności należy zagruntować środkiem gruntującym Knauf Grundiermittel, powierzchnie betonowe należy zagruntować środkiem gruntującym Knauf Betokontakt.

Na równych podłożach należy kleić płyty cienką warstwą masy szpachlowej Fugenfüller Leicht. Masę szpachlową naciągnąć trzeba paskami przy pomocy pacy ząbkowanej na krawędziach i wzdłuż płyty.

Na nierównych podłożach należy nałożyć placki kleju Perlfix w rozstawie ok. 35 cm, na krawędziach zagęścić rozstawy.
Na bardzo nierównym podłożu najlepiej osadzić najpierw za pomocą kleju Perlfix paski płyty (ok. 100 mm szerokości) na krawędzi i wzdłuż, a następnie przykleić do nich płytę przy pomocy masy szpachlowej Fugenfüller Leicht.

Płyty o grubości 12,5 mm należy mocować przy pomocy jednego, płyty o grubości 9,5 mm przy pomocy dwóch pasów lub rzędów placków kleju Perlfix albo masy szpachlowej Fugenfüller Leicht wzdłuż płyty.

W obrębie ościeży drzwiowych i okiennych, kominów oraz miejsc mocowania umywalek, wsporników itp. płyty Knauf należy mocować przyklejając je na całej powierzchni. Szczegóły znajdują się w zeszycie technicznym W61.

Technorati tags: , , , ,

Kategorie: Knauf, płyty gipsowe, sucha zabudowa, ściany działowe, kartongips

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

...