Jak tapetować i malować ściany z płyt gipsowych?

Autor: Maria Szcześniak | Data: 16/07/2008

Więcej informacji znajdziesz na naszym nowym portalu Budowa i remont

Tapety wracają do łask. Kładzenie ich na ściany z kartongipsu jest wyjątkowo proste dzięki temu, że suchy tynk jest równy i gładki. Jedyny problem to odpowiednio wykończone styki płyt. Na co warto zwrócić uwagę?

forest-flower-ferm-living_h460.jpg

Przy grubej tapecie, np. z włókna szklanego, która będzie dodatkowo malowana, wystarczy, że styki płyt będą dwukrotnie szpachlowane masą gipsową i odpowiednio wyszlifowane oraz zagruntowane. Taką samą metodę stosujemy, gdy na ściany ma być położony tynk strukturalny.

Cieńsze tapety należy kłaść na płyty, których styki były szpachlowane i szlifowane przynajmniej dwukrotnie oraz dodatkowo wykańczane specjalną masą szpachlową typu Multifinish czy Knauf F1. Tak samo postępujemy przed położeniem farb strukturalnych. 

 Jeżeli natomiast na ściany mają być kładzione błyszczące tapety jedwabne lub winylowe, albo farba z połyskiem, wtedy trzeba zaszpachlować całą powierzchnię płyt gipsowych. Używa się do tego tych samych mas, co powyżej. Należy zawsze pamiętać o wcześniejszym zagruntowaniu ściany przez położeniem masy finiszowej.

Więcej informacji na temat malowania i tapetowania ścian z płyt gipsowych w filmie instruktażowym Knaufa a na temat szpachlowania - w Akademii Budowania Knaufa.

Technorati tags: , , ,

Kategorie: Knauf, płyty gipsowe, sucha zabudowa, ściany działowe, kartongips

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

...