Jak szpachlować płyty gipsowe: podstawowe zasady

Autor: Maria Szcześniak | Data: 6/08/2008

Więcej informacji znajdziesz na naszym nowym portalu Budowa i remont

Szpachlowanie rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy:
- jesteśmy pewni, że nie wystąpią później zmiany wymiarów płyty na skutek zmian temperatury i wilgotności
- wiemy, że pomieszczenia nie będą gwałtownie ogrzewane bezpośrednio po szpachlowaniu
- wiemy, że temperatura powietrza i płyt nie będzie niższa niż 5 st. C przez 2 dni przed i po szpachlowaniu.

Styki pionowe wystarczy odpylić. Styki poziome i wszystkie krawędzie cięte należy odpylić i zagruntować środkiem gruntującym Tiefengrund. Niedopuszczalne jest pominięcie tej czynności lub użycie innego środka gruntującego, tworzącego na gruntowanej powierzchni widoczną błyszczącą warstwę.

Masę szpachlową należy nakładać, wciskając ją w spoinę. Następnie wyrównujemy ją i wtapiamy taśmę zbrojącą. Uwaga na połączenia z masywnymi elementami budowlanymi! Połączenia płyt gipsowo-kartonowych z masywnym elementem konstrukcji wykonać, używając taśmy dylatacyjnej.

Masę szpachlową do wypełniania spoin należy przygortować zgodnie z instrukcją dla danego produktu. Fugenfüller i Uniflott należy wsypywać do wody i mieszać ręcznie lub używać mieszadeł o bardzo wolnych obrotach. Szybkie mieszanie skraca czas przydatności.

Masa szpachlowa Knauf F 1 jest dostarczana w wiaderkach i po wymieszaniu nadaje się bezpośrednio do użycia. Sposób szpachlowania prawidłowo przygotowanej powierzchni z płyt gipsowych pokazuje poniższa prezentacja.

Technorati tags: , , , ,

Kategorie: Knauf, płyty gipsowe, sucha zabudowa, kartongips

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

...