Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

Autor: Maria Szcześniak | Data: 29/09/2008

Więcej informacji znajdziesz na naszym nowym portalu Budowa i remont

shower-1-maly.jpg

 System hydroizolacji Knauf Duschdicht-Set przeznaczony jest do uszczelniania i izolacji podłoża przed ułożeniem płytek ceramicznych w pomieszczeniach narażonych na ciągle działanie wody jak np. kabiny natryskowe. W jego skład wchodzi wiadro z 4 kg powłoki uszczelniającej, 5 m x 13,5 cm taśmy uszczelniającej oraz 2 podkładki uszczelniające pod baterię prysznicową.

Powłoka uszczelniająca po wyschnięciu tworzy warstwę wytrzymałą na ciśnienie wody (do 0,3 bara). Wykazuje dobrą przyczepność do prawie wszystkich rodzajów podłoża jak np. beton, beton komórkowy, tynk wapienny, cementowy i gipsowy, płyty gipsowe, płyty gipsowo - pilśniowe, mur, kamień, drewno, płyty drewniane, wiórowe i pilśniowe.

Kładziemy dwie warstwy masy, min. 2-3 godziny na każdą warstwę (w temperaturze 20° C i wilgotności powietrza 50%). Po 24 godzinach można już kleić płytki.  Zalecany jest uelastyczniony klej do płytek Knauf oraz Knauf - fuga elastyczna.

A oto kolejne etapy montażu kabiny prysznicowej:

  1. W miejscu montażu kabiny prysznicowej musi być zamontowany odpływ wody oraz doprowadzona instalacja wody zimnej i gorącej. Ściany musimy wykończyć materiałem odpornym na wodę, najczęściej są to płytki ceramiczne.

2. Najpierw montujemy brodzik, kontrolując dokładnie poziom jego ustawienia. Do montażu używa się specjalnych uchwytów, dostarczanych w komplecie.  

3. Brodzik ustawiamy na stelażu z regulowanymi nóżkami. Pozwala to na dokonanie ewentualnych poprawek w poziomowaniu brodzika.

4. Dokładne wypoziomowanie brodzika to gwarancja poprawnego montażu kabiny i zapewnienia jej szczelności.

kabina-1.jpg

5. Przed ostatecznym zamontowaniem brodzika musimy podłączyć go do kanalizacji przy użyciu systemu odpływowego. Bardzo ważne jest uszczelnienie silikonem oraz uszczelkami wszystkich miejsc łączenia, aby woda nie podciekała pod spód kabiny.

6. Kabina prysznicowa dostarczana jest w elementach, które należy ze sobą połączyć. Wszystkie potrzebne mocowania dołączone są do kompletu. Osobno należy jednak dokupić odpływ i rury kanalizacyjne oraz uszczelki.  

7. Łączenie elementów kabiny zaczynamy od skręcenia ramy z pionowych oraz poziomych profili. Następnie mocujemy ścianki z wypełnieniem szklanym lub z tworzywa sztucznego.

8. Profile pionowe ramy kabiny mocujemy do ściany. Wcześniej do krawędzi profilu doklejamy uszczelkę, która zapobiegnie przedostawaniu się wody w tym miejscu.

kabina-3.jpg

9. Na połączeniu ramy kabiny z brodzikiem również musimy zamontować uszczelkę. Jeśli konieczne jest wycinanie ćwierćwałka, który często stosowany, gdy w łazience używamy elementów ozdobnych z płytek ceramicznych, konieczne jest uszczelnienie tego miejsca silikonem.

10. Na koniec przystępujemy do montażu drzwi, które wstawiamy albo w zawiasy (jeśli są rozwieralne), albo w specjalne mocowania na profilach, które umożliwiają ich przesuwanie. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane do małych łazienek, ponieważ nie wymaga miejsca potrzebnego do otwarcia skrzydeł drzwi poza kabinę. Do drzwi mocujemy duży uchwyt, dzięki któremu możemy je wygodnie otwierać i zamykać. 

zdjęcia: Koło

Zobacz też wpis: Jak uszczelnić obrzeża wanny?
 

Technorati tags: , ,

Kategorie: Knauf, czyszczenie i impregnacja

Print This Post Print This Post

Komentarze

Maciek
5/10/2008 o 11:32

O ile intalacja wodna do obrodzika da się łatwo usytuować, to odpłw wody ( kanaliza) stwarza problemy polegające na ( nieprzesuwnym) pione kanalizacyjnym.
Dlatego też, najpierw - prowizorycznie należy wykonać instalację odpłu wody z misk i brodzika a następnie można już montować ścianki i sufit kabiny i ostatecznie podłączyc do kanalizy.
brodzika
Natpomiast Pańtwa instrukcja jest ” za ciężka” Łatwiej bowiem operować samym parterem kabiny ( bez ścian i sufitu , mam na myśli kabiny “zamknięte ściankami i sufite.m.

misiu
9/10/2008 o 12:06

a ja nie do końca jestem przekonany do tej instalacji. fachowcy pracujący u mnie w domu polecali inne i zalecili kupno. teraz się jeszcze zastanawiam (mam parę dni) i myślę, że kupię sobie via Internet i przesyłka kurierem (wyjdzie taniej). a do tego, jak zawsze korzystając, z tortura.pl uda się pewnie zaoszczędzić parę złotych na kolejne wydatki.

janusz
10/11/2008 o 9:44

wszystko to ładnie wygląda na początku,ale po paru miesiącach silikon żółknie jak temu zapobiec

Dodaj komentarz

...