Jak zabezpieczać narożniki ścian z płyt gipsowych?

Autor: Maria Szcześniak | Data: 4/02/2009

Więcej informacji znajdziesz na naszym nowym portalu Budowa i remont

Wypukłe narożniki ścian wykończonych kartongipsem są szczególnie narażone na obtłuczenia. Do zabezpieczenia miejsc niezbyt intensywnie użytkowanych wystarczy taśma samoprzylepna z aluminiową wkładką chroniącą płytę przed pokruszeniem.

tasma-naroznikowa.jpg

Zabezpieczając narożnik najpierw należy nanieść masę gipsową na połączenie płyt i po jej wstępnym wygładzeniu zatopić w niej siatkę. Całość należy pokryć wierzchnią warstwą masy gipsowej, najlepiej wygładzającej.

Są jednak sytuacje, gdy zabezpieczenie za pomocą taśmy z wkładką metalową nie wystarczy. Miejsca szczególnie narażone na obtłuczenia, np. narożniki ścian w wąskim przedpokoju, klatce schodowej domu czy okolice drzwi  - którędy wnosi się czasem ciężkie i masywne meble - wymagają solidniejszej ochrony.W tedy do zabezpieczenia narożników należy użyć metalowych profili narożnikowych.

naroznik-metalowy.jpg

Mają one długość 2, 2,5, 3, 3,5 lub 4 metry i przycina się je na wymiar zwykłymi nożycami do metalu.W sprzedaży są też specjalne profile narożnikowe do ścian giętej płyty gipsowej, które można wyginać odpowiednio do promienia gięcia płyt. Sposób osadzania i wykańczania profili metalowych na narożnikach jest taki sam, jak w przypadku taśmy z wkładką aluminiową.

Technorati tags: , ,

Kategorie: Knauf, płyty gipsowe, sucha zabudowa, ściany działowe, kartongips

Print This Post Print This Post

Komentarze

Marcin
4/02/2009 o 2:17

a czy używał ktoś narożników no-coat ? są praktycznie niezniszczalne. Polecam

greg
25/02/2009 o 3:59

Witam,

Przydałoby się lepsze rozpropagowanie informacji na temat narożników no-coat. W hurtowniach mało kto o nich słyszał, mi jako wykonawcy ciężko jest je kupić.

Oprócz narożników aluminiowych można także zastosować taśmy z tworzywa jakie sprowadza do Polski firma SolidBud (poszukajcie w google), ale nie tylko ona - bo są i rodzimi producenci.

Wielka szkoda, że Knauf nie ma w swojej ofercie takich narożników!

Dodaj komentarz

...